Popüler Bilim

Atomun İlk Defa Fotoğrafı Çekildi!

Elektrik alanda tutulan stronsiyum atomunun görüntüsü 2018 Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi (EPSRC) yılın bilim fotoğrafı yarışmasını kazandı.

David Nadlinger, “İyon Tuzağında Bir Atom” ismini verdiği fotoğrafı, Oxford Üniversitesi’nin laboratuvarında, vakumlu bir odanın camından sıradan bir dijital fotoğraf makinesi kullanarak uzun pozlamayla çekti.

Birbirinden 2 mm uzaklıktaki iki elektrot, stronsiyumu güçlü bir elektrik alanında neredeyse hareketsiz bir şekilde tutarken; atom, mavi-mor lazerler tarafından aydınlatıldı.

Nadlinger “Bir atomu çıplak gözle görebilme düşüncesi bana, bizim algılayabildiğimiz dünyayla kuantumun gözle görülemeyen dünyası arasında doğrudan ve doğal bir köprü oluşturmak gibi göründü” dedi.

Fotoğraf makinesi ve tripodumla laboratuvara doğru yola çıktığım sakin bir Pazar günü, bu küçük, solgun mavi noktanın bulunduğu fotoğrafla ödüllendirildim

Stronsiyum atomları, yaklaşık olarak bir milimetrenin 215 milyarda 1’i kadar olan yarıçapıyla nispeten daha büyüktür. Atom bu fotoğrafta görülebiliyor çünkü lazerin ışığını emip geri yansıtıyor.

Bunun gibi son derece hareketsiz stronsiyum atomları, atom saatlerinde kullanılıyor. Bu aşırı hassas saatlerin her saniyesi bir atomun etrafındaki elektronların enerji durumları değiştiğinde ortaya çıkan radyasyon frekansı ile belirleniyor.

Çeviri: Elif Betül Yavuz


Referanslar

1.NewScientist, “A single atom is visible to the naked eye in this stunning photo”
<https://www.newscientist.com/article/2161094-a-single-atom-is-visible-to-the-naked-eye-in-this-stunning-photo/>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu