3 C
İstanbul
19 Aralık 2018
Popüler Bilim

Atomun İlk Defa Fotoğrafı Çekildi!

Elektrik alanda tutulan stronsiyum atomunun görüntüsü 2018 Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi (EPSRC) yılın bilim fotoğrafı yarışmasını kazandı.

David Nadlinger, “İyon Tuzağında Bir Atom” ismini verdiği fotoğrafı, Oxford Üniversitesi’nin laboratuvarında, vakumlu bir odanın camından sıradan bir dijital fotoğraf makinesi kullanarak uzun pozlamayla çekti.

Birbirinden 2 mm uzaklıktaki iki elektrot, stronsiyumu güçlü bir elektrik alanında neredeyse hareketsiz bir şekilde tutarken; atom, mavi-mor lazerler tarafından aydınlatıldı.

Nadlinger “Bir atomu çıplak gözle görebilme düşüncesi bana, bizim algılayabildiğimiz dünyayla kuantumun gözle görülemeyen dünyası arasında doğrudan ve doğal bir köprü oluşturmak gibi göründü” dedi.

Fotoğraf makinesi ve tripodumla laboratuvara doğru yola çıktığım sakin bir Pazar günü, bu küçük, solgun mavi noktanın bulunduğu fotoğrafla ödüllendirildim

Stronsiyum atomları, yaklaşık olarak bir milimetrenin 215 milyarda 1’i kadar olan yarıçapıyla nispeten daha büyüktür. Atom bu fotoğrafta görülebiliyor çünkü lazerin ışığını emip geri yansıtıyor.

Bunun gibi son derece hareketsiz stronsiyum atomları, atom saatlerinde kullanılıyor. Bu aşırı hassas saatlerin her saniyesi bir atomun etrafındaki elektronların enerji durumları değiştiğinde ortaya çıkan radyasyon frekansı ile belirleniyor.

Çeviri: Elif Betül Yavuz


Referanslar

1.NewScientist, “A single atom is visible to the naked eye in this stunning photo”
<https://www.newscientist.com/article/2161094-a-single-atom-is-visible-to-the-naked-eye-in-this-stunning-photo/>

Bize destek olarak daha çok içerik üretmemize katkıda bulunun!

Related posts

Japon Balıkları Akvaryumda Yaşayabilmek İçin Alkol Üretiyor

Ögetay Kayalı

Bilim İnsanları Gözyaşı ve Tükürükten Elektrik Üretmenin Yolunu Buldu!

Mümin Can

LIGO Kütle Çekim Dalgaları Yaratabiliyor

Nazlı Turan

Yorum Bırakın