SağlıkPopüler BilimSahte BilimYaşam

Aşısızlar Yoğun Bakım Servislerini Dolduruyor!

Dünyanın dört bir yanından sağlık çalışanları Twitter’da pandeminin başından beri yaşadıkları durumları aktarıyor. Son zamanlarda aşılanmanın artmasıyla, bu hikayelerde bazı değişiklikler olmaya başladı. Artık yoğun bakım servislerini dolduranların neredeyse tamamı aşısızlardan oluşuyor! Öyle ki solunum cihazına bağlanan aşı karşıtlarının paylaşımlarının bir anda değiştiğini ve orada aşı olmak istediklerini duyuyoruz. Fakat sağlık çalışanlarının tek söyleyebildiği şey: “Üzgünüm, artık çok geç.”

Aşılanma oranının çok düşük olduğu ABD’nin Alabama eyaletinden Dr. Brytney Cobia, Facebook paylaşımında normalde tamamen sağlıklı olan birçok gencin, çok ciddi korona hastalığı geçirdiğini dile getiriyor ve ekliyor: “Entübe olmadan önce yaptıkları son şeylerden biri, aşılanmak için yalvarmak oluyor ve benim tek yapabildiğim ise ellerini tutup, üzgünüm ama çok geç diyebilmek oluyor”.

Dr. Cobia paylaşımında, bir hastayı kaybettiğinde aile bireylerine gidip sarıldığını ve bir an önce aşı olmalarını söylediğini dile getiriyor. Ayrıca aile bireylerinin ona bu pandeminin bir “uydurma” ya da “politik” bir girişim olduğunu ya da belirli bir yaş grubu ya da rengi hedef aldığını sandıklarını aktarıyor.

“Keşke geçmişe gidebilseler, fakat gidemezler” diyor Dr. Cobia. “Bana teşekkür ediyorlar ve gidip aşılarını oluyorlar. Ben de ofisime döndüğümde ölüm notunu yazarken, bu acı kaybın daha çoğunu kurtarması için duacı olduğumu dile getiriyorum” diyor.

Dr. Cobia bu yaz COVID-19 ile mücadele ettiğinde hamileydi. Düşük ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, hapşırma ve tıkanıklık gibi semptomlar yaşadı. Haftasonunu aile üyeleriyle geçirdi ve eşi dahil sekizi de pozitif çıktı. Aile bireylerinin çoğunun, kendinden çok daha ağır semptomlar geçirdiğini söylüyor.

“Kendim ve doğmamış çocuğum için duyduğum korku yeterince kötüydü, fakat bana güvenen insanları attığım tehlikeden dolayı duyduğum suçluluk, esas odaklanmak istediğim” diyor Facebook paylaşımında Dr. Cobia.

“Benim gibi olmayın. Her yerde maske takıp da en yakınlarınızlayken TAKMAMAZLIK yapmayın”.

*Geçtiğimiz gün paylaştığımız yazıda aşılı olanların yoğun bakımlarda daha çok yer aldığını söylemiş ve bunun nedenlerini açıklamıştık. Eğer topulumun çoğu aşılı olursa, yoğun bakıma yatanların da yüzdece çoğu aşılı olur, fakat sayıca çok çok daha az olurlar. Bu örnekte ise Alabama’da aşılanma oranı çok düşük olduğu için, yoğun bakıma düşenlerin neredeyse tamamı aşısız ve sayıları çok fazla.


Derleyen ve Çeviren: Ögetay Kayalı

Referanslar

  1. John Bacon ve Jorge L. Ortiz, USA TODAY, “‘I’m sorry, but it’s too late’ – unvaccinated patients beg for shot; new infections nearly triple in two weeks: COVID news”, <https://www.usatoday.com/story/news/health/2021/07/21/covid-vaccine-delta-variant-mask-cdc-hospitalizations/8035920002/>

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button