Sahte BilimPopüler BilimSağlıkYaşam

Aşı Karşıtları COVID Nedeniyle Teker Teker Hayatlarını Kaybediyor

Dünyanın dört bir yanından aşı karşıtlarının COVID nedeniyle ölüm haberleri geliyor. Bazıları COVID’in var olduğunu bile inkar edip, inananlarla dalga geçerken, kendilerini bir anda entübe edilmek üzere buluyor ve acı gerçeği fark ediyorlar. Bazıları aşı olmak için son dakikada doktorlara yalvarıyor, fakat ne yazık ki iş işten geçmiş oluyor. İşin en kötü yanı sadece kendi hayatlarını kaybetmeleri değil. Aynı zamanda hatalı fikirleriyle etkiledikleri birçok kişi bu hastalığı kapıyor, uzun dönemli etkilerine maruz kalıyor ve hatta hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Stephen Harmon, 34

Hillsong kilisesinin bir üyesi olan ve koyu dindar tutumlarıyla tanınan Stephen Harmon, aşı karşıtlığı ile biliniyordu. Binlerce takipçisine “99 tane problemim var, fakat aşı bunlardan biri değil” şeklinde paylaşımlarda bulunurken COVID’e yakalandı. Hastanede geçirdiği günlerde paylaşımlarına devam etti: “Lütfen hepiniz dua edin, beni entübe edip solunum cihazına bağlamak istiyorlar”. Bu Twitter paylaşımından sonra Harmon, hastalığın ciddi etkileri nedeniyle başka çaresi olmadığını anlayıp entübasyona girmeye karar verdi: “Ne zaman uyanırım bilmiyorum, lütfen dua edin”

aşı karşıtı stephen harmon hayatını kaybetti

Harmon bir daha uyanamadı. Yalnızca 34 yaşındaydı.

Virüsle geçirdiği mücadelesine rağmen son dakikalarda bile görüşü “iğnelenmek istemediği” ve dini inancının onu koruyacağı yönündeydi.

Ölümünden önce bile pandemi ve aşılarla dalga geçmek için paylaştığı görselde, Amerika’nın üst düzey sağlık uzmanı Dr. Anthony Fauci yerine İncil’e güvendiğini belirtmişti. Olaydan sonra Hillsong kilisesi, aşının kişisel bir tercih olduğunu belirterek bu inanışın önüne geçmeye çalıştı.

Curt Carpenter, 28

curt carpenter

Aşılama oranının düşüklüğü ile göze çarpan Alabama’dan çok fazla hikaye geliyor. Yalnızca 28 yaşında olan Curt Carpenter bunlardan sadece biri. Curt Carpenter’ın vefatının ardından annesi: “Curt, COVID’i yalan sanıyordu ve hiç ciddiye almıyordu. Ta ki oksijen desteği olmadan nefes alamayana kadar”. Aynı gün solunum cihazına bağlandı ve bize şöyle dedi: “Bu bir yalan değil, bu gerçek”.

Annesi Christy Carpenter: “Eğer hayatta kalabilseydi eminim ki herkesin hastalığın ne kadar ciddi olduğunu anlamaları ve aşı olmaları için çok çabalardı. Ben ve kızım şimdi onun hatırasına bu görevi üstleniyoruz” diyor.

Fernanda Hernandez Vega, 47

fernanda hernandez vega

Tolleson, Arizona’dan Fernanda Hernandez Vega, aşının olası yan etkilerinden çekindiği için aşı olmadı. Kendisi aşı karşıtı değildi, fakat diğer herkes gibi konunun uzmanı olmadığı için aşıyla ilgili detayları bilmiyordu ve onu ikna edenler ne yazık ki aşı karşıtları oldu. Hernandez, geride 4 çocuk ve bir eş bıraktı.

Phil Valentine, 61

phil valentine

Muhafakazar bir radyo talk show sunucusu olan Valentine dinleyicilerine, “muhtemelen olmasanız daha” iyi şeklinde aşıyı kötüleyici söylemlerde bulunuyordu. Valentine şu anda ciddi COVID semptomları nedeniyle hastanede. Ailesi: “LÜTFEN GİDİN VE AŞINIZI OLUN” şeklinde paylaşımlarda bulunuyor ve ekliyor: “Phil hiçbir zaman tam olarak aşı karşıtı değildi, fakat durumun ciddiyetini fark edip aşılara destek olmadığı için çok pişman”.

Uzamasına Gerek Olmayan Listenin Devamı

Ne yazık ki bu hikayeler yazmakla bitmiyor. Her gün Twitter’da, Facebook’ta, Instagram’da bir başka doktor, bir başka aşı karşıtının ya da bu karşıtlık nedeniyle sahip olduğu kuşkulardan dolayı aşılanmamış kişilerin acı hikayelerini aktarıyor.

Bu pandemi, aşısızların pandemisi haline geliyor.

Ne yazık ki bu süreçte masum birçok insan hayatını kaybediyor. Bu hikayeler çoğaldıkça, kararsızların aşı olmaya başladığını görüyoruz.

Gerçek, her zaman kendini gösteriyor. Fakat gerçeği görmek için bunca hayatı kaybetmemize gerek yok. Bilim, bize gerçeği çoktan gösterdi. Tek yapmamız gereken, kendi hayatlarını insanlığın iyiliğine ve geleceğine adamış bu insanlara güvenmek.

Çok geç olmadan aşınızı olun.

İlgili okuma: Aşılarla İlgili Çoğu Yalanın Arkasında Yalnızca 12 Kişi Var


Hazırlayan ve Çeviren: Ögetay Kayalı

Referanslar

  1. BBC, “LA man who mocked Covid-19 vaccines dies of virus”, <https://www.bbc.com/news/world-us-canada-57958358>
  2. Montogomery Advertiser, “‘This is not a hoax’: Personal COVID-19 loss spurs Alabama family to urge others to vaccinate”, <https://www.montgomeryadvertiser.com/story/news/2021/07/23/alabama-family-urges-vaccine-after-28-year-old-dies-covid-brytney-cobia-grandview-hospital/7995947002/>
  3. The Washington Post, “An unvaccinated radio host is sick with covid. His family is ‘elated’ listeners are now getting the vaccine.”, <https://www.washingtonpost.com/nation/2021/07/26/tennessee-radio-host-coronvairus-vaccine/>
  4. The Independent, “Hillsong founder says Covid vaccine a personal choice after church member dies”, <https://www.independent.co.uk/news/world/americas/hillsong-church-covid-vaccine-brian-houston-b1890970.html>
  5. Liste: Cleavon_MD, Twitter, <https://twitter.com/Cleavon_MD/status/1418524963527667715>

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button