APOD/NASA: Optik ve X Işınında Kedi Gözü Bulutsusu

Kozmozu keşfedin! Her gün, profesyonel astrofizikçiler tarafından açıklamasıyla birlikte verilen, büyüleyici evrenimize ait farklı bir görsel veya fotoğraf paylaşılmaktadır.

7 Kasım 2021

Kedi Gözü

Optik ve X Işınında Kedi Gözü Bulutsusu

Görsel Telif: NASAESAHubble Legacy ArchiveChandra X-ray Obs.;
İşleme & Telif: Rudy Pohl

Açıklama: Bu görsel kimileri için kedi gözü gibi görünüyor. Diğerlerine göre, belki de dev bir kozmik deniz kabuğu gibi. Aslında bilinen en parlak ve en ayrıntılı gezegenimsi bulutsulardan biridir. Güneş benzeri bir yıldızın, ömrünün sonuna yaklaştığında kısa ama görkemli bir evrede iken dışarıya attığı gazdan oluşur. Bu bulutsunun ölmekte olan merkezdeki yıldızı, bir dizi düzenli kasılma ile katmanları dışarıya iterek, dairesel eşmerkezli kabukları oluşturmuş olabilir. Bununla birlikte, güzel, karmaşık ve simetrik olan bu iç yapıların oluşumu iyi anlaşılmamıştır. Paylaşılan görsel, Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan görsel ile yörüngedeki Chandra Gözlemevi tarafından alınan X ışınında alınan görselin dijital olarak birleştirilmiş ve keskinleştirilmiş halidir. Bu harika uzay heykeli, yarım ışık yılı genişliğindedir. Elbette, insanlık bu Kedi Gözü‘ne bakarak Güneş’imizin geleceğini görebilir. Yıldızımız yaklaşık 5 milyar yıl içinde kendi gezegenimsi bulutsusunu oluşturma evresine girmeye mahkumdur.

Dünya dillerinde APOD: ArapçaBulgarcaKatalancaÇince (Pekin), Çince (Tayvan), HırvatçaÇekçeFlemenkçeFransızca,
Fransızca (Kanada), AlmancaİbraniceEndonezyacaJaponcaKoreceKaradağcaLehçeRusçaSırpçaSlovenceİspanyolcaTayvancaTürkçeTürkçe ve Ukraynaca
Yarının görseli: Güneş atlamacı

< Önceki | Arşiv | İçerik Gönderimi | İndeks | Arama | Takvim | RSS | itim | APOD Hakkında | Tartışma | Sonraki >


Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Specific rights apply.
NASA Web Privacy Policy and Important Notices
Hizmet: ASD at NASA / GSFC


Çevirmen: Seda Baştürk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Reklamları Kaldırdık!

Tek bir amacımız var: Ülkemizdeki eğitim seviyesini yükseltmek.

Bu nedenle sizi rahatsız eden, dikkatinizi dağıtan ve okumanızı zorlaştıran reklamları tamamen kaldırdık. Lakin masraflarımızı karşılayıp, daha fazlasını yapabilmek için sizlerin bağışlarına ihtiyacımız var.

Bizimle ilgili daha fazlasını öğrenmek için, hakkımızda sayfamıza göz atabilir, bağışta bulunmak için Patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.