APOD/NASA: 51 Pegasi’ye 50 Işık Yılı

Kozmozu keşfedin! Her gün, profesyonel astrofizikçiler tarafından açıklamasıyla birlikte verilen, büyüleyici evrenimize ait farklı bir görsel veya fotoğraf paylaşılmaktadır.

9 Ekim 2021

Pegasi

51 Pegasi’ye 50 Işık Yılı

Görsel Telif: Josselin Desmars

Açıklama: Bu bina, 51 Pegasi’ye sadece 50 ışık yılı uzaklıkta. Bu yıldızın konumu, Fransa’daki Haute-Provence Gözlemevi’nin kubbesi üzerinde çoğunlukla parlak yıldızların görülebildiği, Ağustos ayına ait puslu bir gecede çekilen görüntüde belirtilmiştir. Yirmi altı yıl önce 1995 yılının Ekim ayında, Michel Mayor ve Didier Queloz isimli gökbilimciler, bu gözlemevinde yapılan etkileyici bir keşfi duyurdular. Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde döndüğü bilinen ilk ötegezegen olan 51 Peg’i, hassas bir spektrograf kullanarak tespit ettiler. Mayor ve Queloz, yıldızın radyal hızındaki değişiklikleri ölçmek için spektrograf kullandılar. Bu hız, yörüngedeki gezegenin çekim kuvvetinin neden olduğu düzenli bir yalpalamadır. 51 Pegasi b olarak adlandırılan gezegenin, Jüpiter‘in kütlesinin en az yarısı kadar bir kütleye sahip olduğu belirlendi. Yörünge periyodunun ise 4.2 gün olması, onu ana yıldızına Merkür’ün Güneş’e olan mesafesinden çok daha yakın hale getiriyor. Keşifleri hızlıca doğrulandıktan sonra, Mayor ve Queloz 2019 yılında Nobel Fizik Ödülü‘nü aldılar. Artık sıcak Jüpiter‘ler olarak bilinen ötegezegenler sınıfının prototipi olarak bilinen 51 Pegasi b, 2015 yılında resmi olarak Dimidium olarak adlandırıldı. Bu kelime latince yarım anlamına geliyor. İlk gezegenin keşfedilmesinden bu yana 4000’den fazla ötegezegen bulundu.

Yarının görseli: dolunay silüetleri

< Önceki | Arşiv | İçerik Gönderimi | İndeks | Arama | Takvim | RSS | itim | APOD Hakkında | Tartışma | Sonraki >


Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Specific rights apply.
NASA Web Privacy Policy and Important Notices
Hizmet: ASD at NASA / GSFC


Çevirmen: Seda Baştürk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.