APOD/NASA: Holografik Prensip ve Bir Çaydanlık

Kozmozu keşfedin! Her gün, profesyonel astrofizikçiler tarafından açıklamasıyla birlikte verilen, büyüleyici evrenimize ait farklı bir görsel veya fotoğraf paylaşılmaktadır.

3 Ekim 2021

Holograf

Holografik Prensip ve Bir Çaydanlık

Görsel Telif: Caltech

Açıklama: 2 boyutlu renk dikdörtgenlerini görebilirsiniz ancak daha da derini görebiliyor musunuz? Görseldeki renkli parçaları sayarak, bu 2 boyutlu dijital görüntünün barındırabileceği en fazla bilginin yaklaşık 60 (yatay) x 50 (dikey) x 256 (olası renkler) = 768.000 bit olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bununla beraber henüz kanıtlanmamış Holografik Prensip, 2 boyutlu paneldeki bilgilerin, bu panel tarafından çevrelenebilecek bir 3 boyutlu odadaki tüm bilgileri içerebileceğini belirtir. Prensip Planck uzunluğunun, yalnızca bir bitlik bilgi barındırabilen bir alanın bir tarafı olduğu fikrinden ortaya çıkmıştır. Planck uzunluğu kuantum mekaniğinin klasik kütleçekimine hakim olmaya başladığı uzunluk ölçeğidir. Limit ilk olarak 1993 yılında fizikçi Gerard’t Hooft tarafından ortaya atılmıştır. Bir karadelik tarafından tutulan bilginin, karadeliğin kapalı hacmi tarafından değil olay ufkunun yüzey alanı tarafından belirlendiği genellemelerinden kaynaklanabilir. “Holografik” terimi, ışığın düz bir ekrandan yansıtılarak üç boyutlu görüntülerin oluşturulduğu hologram analojisinden ortaya çıkmıştır. Görsele bakan bazı kişiler bunun 768.000 bit – hatta 2563.000 bit permütasyon – kodladığını düşünmeyebilir. Onun yerine üç boyutlu bir çaydanlığı kodladığını iddia edebilirler.

Yarının görseli: galaksi kuyrukları

< Önceki | Arşiv | İçerik Gönderimi | İndeks | Arama | Takvim | RSS | itim | APOD Hakkında | Tartışma | Sonraki >


Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Specific rights apply.
NASA Web Privacy Policy and Important Notices
Hizmet: ASD at NASA / GSFC


Çevirmen: Seda Baştürk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Reklamları Kaldırdık!

Tek bir amacımız var: Ülkemizdeki eğitim seviyesini yükseltmek.

Bu nedenle sizi rahatsız eden, dikkatinizi dağıtan ve okumanızı zorlaştıran reklamları tamamen kaldırdık. Lakin masraflarımızı karşılayıp, daha fazlasını yapabilmek için sizlerin bağışlarına ihtiyacımız var.

Bizimle ilgili daha fazlasını öğrenmek için, hakkımızda sayfamıza göz atabilir, bağışta bulunmak için Patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.