APOD/NASA: Tycho ve Clavius

Kozmozu keşfedin! Her gün, profesyonel astrofizikçiler tarafından açıklamasıyla birlikte verilen, büyüleyici evrenimize ait farklı bir görsel veya fotoğraf paylaşılmaktadır.

5 Ağustos 2021

Tycho ve Clavius

Tycho ve Clavius

Görsel Telif: Eduardo Schaberger Poupeau

Açıklama: Bu ayrıntılı teleskop görüntüsü, Ay’ın güneyindeki engebeli dağları gösteriyor. 20 Temmuz’da çekilen bu Ay manzarası, Ay’ın büyük kraterleri olan genç Tycho ile yaşlı Clavius’u barındırıyor. Yaklaşık 100 milyon yıl yaşında olan genç Tycho, merkezin yakınlarında 85 kilometre çapa sahip keskin duvarları olan bir kraterdir. Kraterin merkezinde, hem Güneş ışığıyla aydınlanan hem de gölgede kalan karanlık kısmıyla, 2 kilometre yüksekliğinde zirve bulunuyor. Tycho’yu oluşturan çarpma esnasında fırlayan enkaz, Ay’ın büyük bir kısmına yayılan oldukça görünür haldeki ışık çizgileri üretiyor. Böylece, Ay dolunay evresindeyken bu genç krateri dikkat çekici yapıyor. Aslında, yaklaşık 2000 kilometre uzaklıktaki Apollo 17 iniş alanında toplanan materyallerin bir kısmı, muhtemelen Tycho etkisinden kaynaklandı. Ay’ın yakın tarafındaki en yaşlı ve en büyük kraterlerden biri olan Clavius, 225 kilometre çapındadır ve Tycho’nun güneyinde (yukarıda) bulunuyor. Clavius kraterini oluşturan çarpma etkisi sırasında meydana gelen ışın sistemi, muhtemelen uzun zaman önce kayboldu. Eski kraterin aşınmış duvarları ve pürüzsüz zemini, Clavius’un oluşumundan sonra meydana gelen çarpmaların neden olduğu daha küçük kraterlerle üst üste gelmiştir. Kızılötesi Astronomi Stratosferik Gözlemevi (SOFIA) ile yapılan gözlemler sayesinde, 2020 yılında Clavius’ta su bulunduğu yayınlandı. Genç olan Tycho ile yaşlı olan Clavius kraterlerinin ikisi de, bilimkurgu destanı olan 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı) filminde Ay konumlarıdır.

Yarının görseli: yıldızlar ve toz

< Önceki | Arşiv | İçerik Gönderimi | İndeks | Arama | Takvim | RSS | itim | APOD Hakkında | Tartışma | Sonraki >


Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Specific rights apply.
NASA Web Privacy Policy and Important Notices
Hizmet: ASD at NASA / GSFC


Çevirmen: Seda Baştürk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Reklamları Kaldırdık!

Tek bir amacımız var: Ülkemizdeki eğitim seviyesini yükseltmek.

Bu nedenle sizi rahatsız eden, dikkatinizi dağıtan ve okumanızı zorlaştıran reklamları tamamen kaldırdık. Lakin masraflarımızı karşılayıp, daha fazlasını yapabilmek için sizlerin bağışlarına ihtiyacımız var.

Bizimle ilgili daha fazlasını öğrenmek için, hakkımızda sayfamıza göz atabilir, bağışta bulunmak için Patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.