APOD/NASA: EHT, Cen A’daki Kara Delikten Merkezdeki Jeti Çözdü

Kozmozu keşfedin! Her gün, profesyonel astrofizikçiler tarafından açıklamasıyla birlikte verilen, büyüleyici evrenimize ait farklı bir görsel veya fotoğraf paylaşılmaktadır.

4 Ağustos 2021

Cen A

EHT, Cen A’daki Kara Delikten Merkezdeki Jeti Çözdü

Görsel Telif: Radboud Üniversitesi; CSIRO/ATNF/I.Feain ve diğerleri, R.Morganti ve diğerleri, N.Junkes ve diğerleri; ESO/WFI; MPIfR/ESO/APEX/A. Weiss ve diğerleri; NASA/CXC/CfA/R. Kraft ve diğerleri; TANAMI/C. Mueller ve diğerleri; EHT/M. Janssen ve diğerleri

Açıklama: Süper kütleli kara delikler, nasıl güçlü jetler ortaya çıkartıyor? Nasıl olduğunu bulmaya yardımcı olmak için Olay Ufku Teleskobu (Event Horizon Telescope – EHT), aktif galaksi Erboğa A’nın (Centaurus A – Cen A) merkezini görüntüledi. Görsellerden ilki, gökyüzünde bir çok dolunay kadar yer kaplayan Cen A’nın en büyüğünü gösteriyor. Şimdiye dek çekilen en iyisi ise, gökyüzünde sadece Ay’daki bir golf topu kadar yer kaplıyor. Yeni görüntü, iki jet gibi görünenlerin aslında tek bir jetin iki yüzü olduğunu gösteriyor. Bu yeni keşfedilen jetin kenarının parlaması olayı, jet yaratma gizemini çözmüyor. Ancak parçacık çıkışının güçlü bir basınçla sınırlandırıldığını gösteriyor ve muhtemelen bir manyetik alan içeriyor. EHT (Olay Ufku Teleskobu), Dünya‘nın dört bir yanındaki radyo teleskoplarının hep beraber çalıştırılmasıdır. ABD, Hawaii‘deki Caltech Milimetre-altı Gözlemevi, Şili‘deki ALMA, Fransa‘daki NOEMA ve daha da fazlası EHT’de kullanılır. EHT, yakınlardaki devasa kara delikleri ve yüksek enerjili çevrelerini gözlemeye devam edecek.

Yarının görseli: Space Odyssey kraterleri

< Önceki | Arşiv | İçerik Gönderimi | İndeks | Arama | Takvim | RSS | itim | APOD Hakkında | Tartışma | Sonraki >


Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Specific rights apply.
NASA Web Privacy Policy and Important Notices
Hizmet: ASD at NASA / GSFC


Çevirmen: Seda Baştürk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Reklamları Kaldırdık!

Tek bir amacımız var: Ülkemizdeki eğitim seviyesini yükseltmek.

Bu nedenle sizi rahatsız eden, dikkatinizi dağıtan ve okumanızı zorlaştıran reklamları tamamen kaldırdık. Lakin masraflarımızı karşılayıp, daha fazlasını yapabilmek için sizlerin bağışlarına ihtiyacımız var.

Bizimle ilgili daha fazlasını öğrenmek için, hakkımızda sayfamıza göz atabilir, bağışta bulunmak için Patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.