Popüler BilimBiyoloji

Almanya’nın COVID-19 ölüm oranı diğer ülkelerden neden daha düşük?

Almanya, 25 Mart Salı sabahı itibariyle yaklaşık 34.000 COVID-19 vakasını doğruladı, ancak toplamda sadece 171 ölüm kayda geçti. Yaklaşık olarak % 0.5’lik bir ölüm oranına denk gelen bu rakam, COVID-19’a neden olan yeni koronavirüsün ölüm oranının Almanya’da; vakaların yaklaşık %4.3’ünün ölümle sonuçlandığı Fransa veya ölüm oranının %1.3 olduğu Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer ülkelerden çok daha düşük olduğunu göstermektedir. 

Peki Almanya neden yeni koronavirüsün ölümcül vakalarından paçayı sıyırmış gibi görünüyor?

Washington Post’un bildirdiği üzere bu durumun nedeni, enfeksiyon yayılımının başlarında Almanya’nın, henüz salgın sayılarının artışta değilken, COVID-19 pozitif olanları test etmeye ve karantina altına almaya başlaması. 

Berlin Teknoloji Üniversitesi sağlık hizmetleri yönetimi bölüm başkanı Reinhard Busse, “Başlangıçta, nispeten az sayıda vakamız olduğunda, onları bulma ve izole etme konusunda Almanya olarak oldukça başarılı olduk.” ifadelerini kullandı. “İşte asıl sebep bu.

Bunlara da göz atabilirsiniz: ABD’de Koronavirüs: Harita ve vakalar

Bazı epidemiyologlar, gazete ile yaptıkları röportajda Almanya’daki yüksek test oranlarının kısmen daha düşük ölüm oranına neden olacağını çünkü daha fazla testin, başlangıçtaki vakaları bile ortaya çıkarabileceğini söyledi. Almanya her ne kadar günde 10.000 testin yapıldığı Güney Kore kadar çok kitle testi yapmasa da bu süreçte oldukça titiz davrandı. Testi pozitif çıkmış bir kişinin tüm temasları yetkililerce takip edildi ve yetkililer temasta bulunulan bu kişileri de test etmeye ve karantinaya almaya başladı. Bu da temelde “enfeksiyon zincirlerini” kırmış oldu.

Bunun yanında, virüsün yaşlılar üzerinde daha ciddi etkileri olduğu bilinse de bugüne dek Almanya’da teşhis edilen vakaların çoğu genç bireylerde bulunmaktadır: Wall Street Journal’a göre onaylanmış COVID-19 vakaları için Almanya’da medyan yaş 47’dir. Bununla birlikte, Robert Koch Enstitüsü’ne göre bu ortalama yaş İtalya’da 63 (İtalya koronavirüsten % 9,5 ölüm oranı ile küresel olarak en yüksek ölüm oranına sahip ülkedir).

Bunlar da ilginizi çekebilir: COVID-19’u önlemek için yüz maskesi takmalı mısınız? Uzmanların fikir çatışması

ABD’de, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, koronavirüs kaynaklı ölümlerin yaklaşık 10’undan 8’i, 65 yaş ve üstü bireylerde meydana gelmiştir. 18 Mart’ta online olarak yayınlanan bir araştırma, Çin’de ise COVID-19 ölümlerinin çoğunun 60 yaş ve üstü olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Gamze Korkmaz

Referans
1.Live Science, “Why is Germany’s COVID-1 death rate so much lower than other countries?”
<https://www.livescience.com/germany-coronavirus-deaths-so-low.html>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button