EvrenAstronomiKozmolojiPopüler Bilim

Kozmoloji Dersleri – 5: Büyük Patlama ve Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işınımı (CMB-R)

Geçen hafta dördüncüsünü yaptığımız, toplamda 6 haftadan oluşacak olan kozmoloji (evren bilim) derslerimize bu hafta beşincisiyle devam ediyoruz.

Canlı yayın adresi: Kozmoloji Dersleri – 5: Büyük Patlama ve Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işınımı
Kozmoloji nedir: Kozmoloji (Evren Bilim) Nedir?
Müfredat için: Kozmoloji Dersleri Başlıyor!
Ders – 1: Kozmoloji Nedir? Işık ve Uzaklıklar
Ders – 2: Kozmoloji Dersleri – 2: Genişleyen Evren ve Hubble Parametresi
Ders – 3: Kozmoloji Dersleri – 3: Karanlık Madde ve Evrenin Geometrisi
Ders – 4: Kozmoloji Dersleri – 4: Evrenin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

5. Dersin İçeriği

24 Mayıs Pazar günü saat 21:00 itibariyle dersin odak konusu evrendeki büyük patlama ve kozmik mikrodalga arkaplan ışınımı (CMB-R) olacak. Yayın bir ila bir buçuk saat sürecek.

Yayını her yaştan takip edenler olduğu için, mümkün mertebe her kesime hitap edecek düzeyde bir anlatım tercih ediyoruz. Lakin zaman zaman konunun size basit ya da karmaşık geldiği bölümler olabilir. Konunun işlenişini basitten, kapsamlıya doğru ele alacağız. Böylelikle her bilgi birikiminden kişinin yayından maksimum faydayı sağlamasını hedefliyoruz.

Sorular

Sorular ilk derse göre daha farklı bir şekilde alınacak. Konunun belirli bir kısmı anlatıldıktan sonra duraksayacak ve anlatılan kısma kadar olan soruları alıp, yanıtlandırıp devam edeceğiz. Tekrar belirtmekte fayda görüyoruz: Eğer konu dışında (her ne kadar kozmolojiyle ilgili olsa da), o an anlatılanlar dışında, bir soru gelirse bunu ne yazık ki konuyu saptırmamak amacıyla cevaplayamayacağız.

Merak ettiğiniz tüm soruların konularını kapsayan bir müfredat hazırladık. Dolayısıyla ilgili sorunun konusunu beklemenizi, sorunuzu bu ilgili yerde sormanızı bekliyor olacağız. Çünkü kimsenin sorusuna yanıt vermemezlik etmek istemiyoruz, konu dışına çıkıldığında da akış bozulup zaman uzadığı için, böyle bir yola gitmek zorundayız.

Anlayışınız ve ilginiz için teşekkür ediyor, sizleri yayınımıza bekliyoruz.

Rasyonalist Ekibi adına Ögetay Kayalı

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button