Popüler Bilim

1. Dilhan Eryurt Gökbilim Günü

 

 

Copy of gökbilimTürkiye’de gökbilim ve gökbilim bilincinin artması için kurulduğu tarih 1986’dan bu yana etkinlikler düzenleyen ODTÜ’nün yıldız çocukları, ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu, bu yıl da aynı amaçla, dikkat çekici bir etkinliğe imza atacak. Bu sene birincisi düzenlenecek olan, Astrofizik Anabilim Dalı’nın kurucusu Prof. Dr. Dilhan Eryurt’u anmak amacıyla, 1. Dilhan Eryurt Gökbilim Günü  olarak adlandırılan etkinliğin %70’i öğrenci sunumlarından oluşacak. Etkinlik bu yolla genç bilim insanlarına çalışmalarını anlatabilecekleri, meslektaşları ile tartışabilecekleri bir ortam oluşturmayı hedefliyor.

Lisans, Yüksek Lisans ve doktora öğrencileri çalışmalarını paylaşabilecek

Kongreye başvuran çalışmaları, Gök bilim camiasında etkin çalışmalar yürüten bilim insanlarımızdan oluşan ve her sene değişecek olan bilim kurulu değerlendirecek.  Türkiye’nin dört bir yanından çalışmalarını sunmak için gelen öğrenciler birbirleri ile ve akademisyenler ile tanışma, çalışmalarını onlara tanıtma fırsatı yakalayacaklar.  Farklı alanlardaki birçok çalışmayı inceleme şansı veren etkinlik, bu sayede disiplinler arası çalışmaların da önünü açmayı hedefliyor.

Etkinliğin en önemli amacı ise; katılımcıların, tanıttıkları çalışmalarına özeleştiri ile yaklaşmalarını ve bu sayede eksik oldukları noktaları bulmalarına yardımcı olmak, farklı metotları öğrenmelerini sağlayarak çalışmalarına daha geniş bir ufuktan bakabilmelerini sağlamak.

Ülkemiz gök bilim camiası için oldukça önemli bir etkinlik olacak olan 1. Dilhan Eryurt Gökbilim Günü‘ne katılım ücretsiz. Ülkemizde böyle çalışmaların daha fazla olması temennisiyle, etkinliğe Rasyonalist ailesi olarak biz de destek veriyoruz.  Etkinlik hakkındaki ayrıntılı bilgi ve başvuru için, etkinliğin Facebook sayfasını ve Gokyuzu.org‘taki yazıyı  inceleyebilirsiniz.

Ege Can Karanfil

Rasyonalist editör ve yazar. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik bölümü yüksek lisans. Nükleer fizik üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button