Hakkımızda


Rasyonalist.org; bütün fen bilimleri alanlarında, özgün ve güvenilir içerik sunarak, geniş çaplı Türkçe bir kaynak oluşturan sanal bir ansiklopedidir.

Bunu yaparken; aynı zamanda felsefenin bilime olan düşünsel katkısından faydalanarak, doğru bilgiye ulaşma yolunda rasyonalizmi (akılcılığı) benimser ve mevcut bilgi birikimimizi nasıl değerlendirmemiz gerektiği konusunda da rehberlik etmeyi amaçlar.

Tüm bunların ışığında amacımız; öğrenirken öğretmek ve rasyonalizmi kullanarak, bunları güçlü analizlerle harmanlamaktır.

Doğru bilgiler ve uygun metotlar izlendiğinde, güçlü analizlerle, yalnızca akıl yoluyla, kuvvetli a prioriler oluşturulabilir. Bugün özellikle kozmoloji gibi teorik fizik alanlarında, deneyselliğin imkansız olması, bizi böylesine güçlü a prioriler üretmeye sevk etmektedir. Bir a priorinin ne denli güçlü olduğu da, onu yöneten aklın, ne kadar rasyonalist olduğuyla doğrudan ilintilidir. Bu yüzden Rasyonalist.org, bilimsel bilgi birikiminin yanında, onu ne şekilde kullanmamız gerektiğine önemli bir işaret koyar.

Biz Kimiz?

Rasyonalist.org; Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’nde temelleri atılan bir oluşumdur. Akademinin ve popüler bilimin içerisinde yer alan gönüllüleri ile beraber, bilim eğitiminin gelişerek, bilime olan katkının artması konusunda, kampüs içerisinde yaptığımız tartışmalarda, görüşmelerde ve farklı konumlarda bulunan arkadaşlarımızla olan fikir alışverişleri ile oluşmuştur.

Yazarlarımız: Ahmet Mert Bozkurt, Burak M. Kılıç, Demet Özaydın, Deniz Gamze Sanal, Devrim Yağmur Durur, Ege Can Karanfil, Emir Haliki, Emre İnanır, Kemal Cihat Toprakçı, Melike Karataş, Mümin Can, Nasuf Sönmez, Nazlı Turan, Ozan Toyran, Ögetay Kayalı, Sercan Özaydın, Süleyman Yeşil, Tutku Özkan ve Utku Demirhan’dır.
Katkıda bulunup ayrılanlar: Ali Eskici, Alper Karasuer, Aysel Bozan, Berfin Dağ

Editör: Ögetay Kayalı ve Ege Can Karanfil

Redaktör: Belkıs Dalkıranoğlu

Site teknik ekibi: (Eskiden) Sibel İnce ve naçizane katkılarıyla Erhan Kılıç

Sanat ekibi: Mikrofotoğraf çalışmalarıyla Emre Can Alagöz, grafik destekleriyle Ayşe Ege Palaz ve Umut Yıldırım

Sayfa yöneticileri: Ege Can Karanfil Ögetay Kayalı ve Ayşe Ege Palaz (eskiden Kemal Cihat Toprakçı ile)

Rasyonalist‘in açılmasında ve gelişmesinde fikirleri, manevi destekleri ve katkıları olan;

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Orkun Özdarcan’a,
Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Varol Keskin’e,
Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü ve Türkiye Biyologlar Derneği Eski Başkanı Doç. Dr. Alev Haliki Uztan’a,
Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden, Türkherptil.org’un Kurucusu Prof. Dr. Bayram Göçmen’e,
Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Mert Karış’a,
Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sema İşisağ Üçüncü’ye,
Ege Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Doç. Dr. Cemal Parlak’a,
Ege Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gökhan Utlu’ya,
Ege Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Araş. Gör. Dr. Nasuf Sönmez’e,
Ege Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Doç. Dr. Ozan Ünsalan’a,
Garantisite’den Harun Şahin’e
İlker Çağatay Aşık’a
Logo tasarımı için Halil İbrahim Çolak’a
Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nden Dr. C. Muzaffer Çamurdan’a,
Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nden Dr. Tülin Çetin’e,
Nanoyaşam Nanobiyoteknoloji’den Can Kayacılar’a,

sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ayrıca bu yapım sürecinde bizi destekleyen kardeş platformlarımız;

BilimFili Ekibi’ne,
Kozmik Anafor’a
ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu’na

desteklerinden ötürü sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

18 Eylül 2016

Facebook Sayfamız ve Prensiplerimiz

Yayınlarımızı özellikle Facebook başta olmak üzere, Twitter, Instagram ve Youtube’da da sürdürüyoruz. Facebook; sosyal bir etkileşim platformu olmaya daha yatkın olduğundan, bu etkileşimlerin bizi amacımızdan uzaklaştırmaması için belirli sınırlar dahilinde yaşanması gerektiğini düşünüyoruz. En başta, doğru bilginin yayılmasına verdiğimiz hassasiyet, yanlış bilginin yayılmasını da engellemeyi içerdiğinden, bilim dışı yorumlara kesinlikle tolerans göstermediğimizi belirtmek isteriz.

Bu durum, asla bilimin tartışmasız olduğunu düşünmemizden kaynaklanmamaktadır. Aksine, en çok istediğimiz şeylerden biri, bilimsel tartışma ortamı oluşturup, sağlıklı fikir alışverişi ortamını sağlayabilmektir. Fakat; kanıtlar aksini gösterse dahi, çok bariz bir bilimsel gerçeği, yalanmış gibi her türlü mesajlarda vurgulamaya çalışıp, bu yanlış fikri yaymaya çalışanlar oluyor (bkz. Dünya’nın düz olması). Üstelik bu kişiler, hiçbir kanıt ortaya sunmadan, bunu sadece sözel olarak yapmakta ve bilimsel metodolojiye karşı gelmektedir. Bu kişileri başta uyarıyor, bilimsel açıklamalarını yapıyor, ardından tutumlarına devam ettikleri takdirde ne yazık ki mesaj atmalarını engellemek zorunda kalıyoruz (bu noktada sayfayı hala görüp okuyabilir, yalnızca mesaj atamaz). Çünkü bazen konuya hakim olmayan okurlar, ne yazık ki bu hatalı görüşlere aldanabiliyor. Biz de doğru bilginin yayılması sorumluluğu altında, ne yazık ki böyle davranmak zorunda kalabiliyoruz.

Bunun dışında; amacımız sadece bilim yapmak olduğundan, bilim dışı olup tartışma yaratabilecek diğer konuların da tartışma platformu olmadığımızı belirtmek isteriz. Özellikle biz; din, siyaset, politika veya herhangi bir türden ideoloji tartışmıyoruz. Amacımız, sadece fen bilimleri yapmaktır. Bahsettiğimiz diğer türlerden olan konuların yıpratıcı tartışma ortamının, kimseyi üzmesini ve bilimden uzaklaştırmasını istemediğimiz için, bu türden yorumlara izin vermiyoruz. İzin vermiyoruz ki, herkes bilime ulaşabilsin. Bunun için bir stres yaşamasın.

Bu sebeple belirtilen türden bir davranış gördüğümüzde, bunların önüne geçeceğimizi bilmenizi isteriz.

Rasyonalist Ekibi

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı