Neden Erkeklerde Meme Ucu Vardır?

Aslında bu soru insanoğlunu yüzyıllar boyunca merakta bırakan bir soru; evrim kuramı oluşmasından önce bile… Yavrularını beslemedikleri halde neden erkek memelilerde meme ucu bulunuyor?

Birkaç hormonal durum dışında erkeklerin büyük bir bölümü hayatlarında hiç süt üretmezler. Fakat konu evrim olduğu için de “Ne işe yarıyor?”, “Nasıl bir avantaj sağlıyor?” gibi sorular yöneltmemiz olasıdır.

Lakin erkeklerde meme uçlarının bulunmasının sebebi tüm sorularımızı anlamsız kılar bir nitelikte.

Kısa olarak cevap verecek olursak;

Bu olay evrimsel süreçte oluşan bir özellik değil. Aksine, evrimin kurtulmakla uğraşmadığı ya da kurtulamadığı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Evrimsel biyolog Stephen Jay Gould 1993 yılında yazdığı bir köşe yazısında: “Evrimin böyle kullanışsız bir yapıyı neden oluşturduğu hakkında açıklama yapmam için bir düzineden fazla istek aldım” ifadesinde bulunmuş.

Benim görüşüme göre erkeklerin meme ucu, embriyonun oluşumu sırasında izleyeceği iki muhtemel yol için oluşturulmuş bir beklenti” diye de eklemiş Gould.

Gould’un ifadesinde değindiği nokta insan embriyolarının-dişi ya da erkek-oluşumlarına tıpatıp aynı başlamaları ve sonrasında her iki cinsten birine gelişiyor olmaları.

İlk birkaç hafta boyunca, erkek ve dişi embriyolar eş oluşumlar gösteriyor. (ki buna meme ucu oluşumu da dahil) Eşey bezleri 4.hafta civarında oluşmaya başlıyor. Eğer embriyo XY kromozom çiftine sahipse, 6. ve 10. haftalar arasında Y kromozomunun etkisiyle SRY adı verilen gen devreye giriyor ve embriyonun erkek olarak gelişim göstermesini sağlıyor.

Erkelerde bulunan meme uçları, avantaj sağlamamalarının yanı sıra bir zarara da yol açmıyorlar. Embriyonik dönemde cinsiyet özelliklerinin gelişiminden önce oluşmalarından dolayı kaybolmaları ekstra bir çaba gerektireceği için de evrim, erkeklerde bulunan meme uçlarına adeta omuz silkiyor, ve yok etmek için çabalamıyor.

Bu sorunun cevabı çok basit gibi görünse de bize evrim ve evrimsel düşünce hakkında çok fazla şey açıklıyor aslında. İnsanlar, çoğu zaman, konu evrim olunca her şeye bir anlam bulmak için çabalıyor, sayısız sorular soruyorlar. Çoğu soruya cevap alamamak evrim teorisini her ne kadar gözümüzde belirsiz kılsa da aslında öyle değil. Önemli olan evrimin de öncelikleri olduğunu fark etmek, gerisi zaten kendini tamamlıyor.

Deniz Gamze Sanal


Referanslar

  1. https://www.livescience.com/32467-why-do-men-have-nipples.html
  2. http://www.iflscience.com/health-and-medicine/why-do-men-have-nipples/
  3. http://www.sciencealert.com/why-do-men-have-nipples